Подорож у світ лікарських трав

Категорія: Конспекти з валеології Опубліковано: Субота, 16 червня 2007 Автор: Юлия

Мета: Закріпити вміння впізнавати і вірно називати лікарські трави (5-6 видів). Розширювати знання дітей про користь і застосування лікарських трав.

Словникова робота: відвари, настій, лікарські рослини.

Попередня робота: Екскурсія по екологічній стежці навколо дитячого садка. Збір лікарських рослин, підготовка до їх використання. Бесіда про лікарські рослини. Вивчення віршів, загадок.

Матеріал: Сухі пучки лікарських рослин, пакети з травами, брикети, настойки.

Хід заняття:

Діти сидять півколом. Перед ними дошка з картинками лікарських рослин. На столах лежать сухі гілочки, пучки, брикети, коробки і пакети з лікарськими травами.

Чути стук в двері. Входить Колобок з корзиною.

Колобок. Добрий день, діти! Я котився по полях, лугах, дорогах. Зібрав багато лікарських рослин, як вони називаються, не знаю. Допоможіть мені.

Вихователь. Діти, давайте допоможемо Колобку і назвемо рослини, які він зібрав.

(Вихователь бере з корзини рослини, показує їх дітям, вони називають: ромашка, тисячолисник, мати й мачуха, душиця, кропива).

Вихователь. А зараз Колобок, ми тобі розповімо вірша, якого недавно вивчили. Діти, як його назва? (Что растет?)

На лугу растет ромашка,
Лютик едкий, клевер-кашка,
Что еще?
Гвоздика, смолка, колокольчик,
Хвощ – как елка.
А еще?
Подорожник, васильки,
Граммофончики - вьюнки,
Еще много разных травок
У тропинок, у канавок.
И красивых, и пушистых!
Разноцветных и душистых!

Вихователь. Хто знає, як треба зберігати трави? (в брикетах, пакетах, коробочках в сухому вигляді). Що можна приготувати з сухих рослин? (настойки і відвари).

Вірно, сухі рослини пакують в пакети (показує), коробочки (показує), або пресують в брикети (демонструє). Потім їх відправляють на склади, в аптеки, де вони зберігаються в добре провітрених приміщеннях. Дома їх потрібно тримати в сухому місці, оберігаючи від прямих сонячних променів.

А тепер пограємо в гру „Назви і розкажи”. Послухайте її правила. Перед вами лежать лікарські рослини (сухі і намальовані на картинках). Я покажу вам одну з рослин, а ви повинні все про неї розповісти. Назвати місце, де вона росте (на обочинах дороги і стежок, в полях, лугах, лісі, ярах, біля струмочків); час збору і заготівлі і використання в медичних потребах, наприклад, квіти: збирають влітку, подорожник (тільки листочки без ніжок) – весною і на початку літа; кульбабу (всі частини рослини) – коли вона цвіте; кропиву – весною, коли вона тільки-тільки виростає; лопух (коріння) – протягом всього літа; душицю і тисячолисник (верх стебла з квітами) – теж протягом літа. Можна розповісти, при яких захворюваннях використовується та чи інша рослина і в якому вигляді. Наприклад, відваром ромашки або календули полощуть горло під час ангіни; листям подорожника лікують рани, прикладаючи до хворого місця; з душиці і м’яти заварюють заспокійливий чай; для покращення апетиту п’ють відвар тисячолисника; весною, коли організму не вистачає вітамінів рекомендується пити відвар шипшини і т. д. (Вихователь вислуховує дві – три розповіді дітей).

Вихователь. Діти, ви напевно втомилися сидіти? Давайте влаштуємо фізкульт – хвилинку і пограємо в „кульбабки”. Повторюйте за мною рухи:

Дощик поливає, сонечко пригріває, кульбаби на поляні ростуть, стають все більшими. (Діти тихо встають).
Тут налетів вітер, став подувати на кульбаби. (Діти розкачуються піднятими догори руками).
Вітер подув ще сильніше. (Діти розбігаються в різні сторони і бігають на носочках).
Раптом з голівок кульбаб полетіли білі легенькі парашутики. (Діти присідають).
Там, де впали парашутики, знов будуть рости кульбаби. (Діти встають).
Діти, хто знає вірш про кульбабу? (Відповіді дітей).

Носит одуванчик белый сарафанчик.
Вырастет, нарядится
В беленькое платьице,
Белое, воздушное, ветерку послушное.

Відгадайте загадку:
Росла біленька кулька, подув вітер – кулька полетіла. (Кульбаба).

Хто ще знає загадки про кульбабу? (Відповіді дітей).

Вихователь. Хто згадає правила поведінки під час збору лікарських трав?

Приблизні відповіді дітей. Не можна брати багато рослин. Коли збирають лікарські рослини, не треба намагатися їх всі зібрати в тому місті, де ви займаєтесь збором. Частину залишають у природі, щоб рослини продовжували розмножуватись.

Деякі лікарські рослини через те, що їх збирали великими партіями, зовсім зникли в природі, або їх залишилося дуже мало. Це – первоцвіт, валеріана, плавун… Їх зовсім не треба збирати. Краще всього робити заготовки подорожнику, піжми, тисячолисника.

Під час збору не можна ласувати ягодами, плодами, коріннями.
Після збору лікарських трав обов’язково помийте руки.

Вихователь. А тепер послухайте опис рослин.

Листочки візерунчасті, голівка біла. Використовують відвар, коли болить горло (ромашка).
Росте біля доріг, насіння йде в стрілку. Застосовується для зупинки крові з ран (подорожник).
Росте на клумбах. Квіточки жовті або жовтогарячі. Застосовують під час ангін, а також для промивання ран (календула).

Вихователь. Діти, назвіть ще раз Колобку рослини, які він зібрав. Скажіть чому їх називають лікарськими. (Тому, що використовуються для лікування різних хвороб).

Педагог пропонує дітям випити напій „Козацький чай”, до складу якого входять всі названі рослини і пригощають Колобка. Ще раз повторити, які рослини входять до „Козацького чаю”.

Перегляди: 21962

Login Form

БЕЗПЕЧНО ДЛЯ ДІТЕЙ