Який він? Яка вона?

Категорія: Мовні хвилинки Опубліковано: Середа, 05 квітня 2017 Автор: Юлия

Мета. Вправляти дітей в складанні складних прикметників, що складаються з простих прикметників і іменників, навчити підбирати складні прикметники до тварин  і людей.

Опис.
          Варіант 1. Вихователь кладе на стіл стопку картинок із зображеннями тварин і пояснює: «На картинках намальовані різні тварини: домашні, птиці, комахи. Кожен відрізняється від іншого якимись ознаками, по яких їх можна відразу взнати. Якщо я скажу, що у тієї тварини довга шия, то ви відразу назвете ... (жирафа або гусака), а якщо я скажу, що у іншої тварини пишна грива, то ви назвете ... (лева). А можна замість двох слів пишна і грива сказати пишногривий, а замість двох слів довга і шия сказати довгошиїй. Це складні слова. Два слова довгий і борода можна з'єднати в одне слово — довгобородий. Потім вихователь пропонує дітям пограти в гру «Який він? Яка вона?» і пояснює: «Я називатиму людей з різними зовнішніми ознаками двома словами, а ви з цих слів складете одне складне слово і відповісте на моє питання» Вихователь. Це була людина з блідим обличчям. Яким він був? Дитя. Він був блідолиций. Вихователь. В цієї дівчинки блакитні очі. Яка була дівчинка? (Блакитноока.) У Діда Морозу — біла борода. Яким був Дід Мороз? (Білобородий.) Подібну роботу вихователь проводить із словами: чорні брови, довгі вуса, високий лоб, низький лоб, карі очі, сірі очі, короткі руки, рожеві щоки, тонкі губи, довгі коси, тонкий ніс, товстий ніс, широкі плечі, довгі руки. Потім пропонує дітям самим придумати про яких-небудь людей речення, в яких будуть складні слова.
Вихователь: «Уявіть собі, що ви йдете по тротуару, а назустріч вам йдуть самі різні люди. Про них і складіть речення». Далі вихователь пропонує по його опису взнати казкових героїв, які намальовані на картинках. Якщо діти взнають, то побачать їх зображення: «білолиця, чорноброва, блакитноока, длиннокоса» (Червона дівиця); «тонкогубий, впалощокий, блідолиций, тонкорукий» (Кощій Безсмертний); «кароокий, рожевощокий, пишноволосий, широкоплечий» (Добрий молодець); «гачконоса, жовтолиця, сивоволоса» (Баба Яга). Дочекавшись відповідей від декількох дітей, вихователь показує картинку із зображенням казкового персонажа. Потім просить повторити бажаючих дітей по декілька складних слів про зовнішність будь-якого казкового героя.

          Варіант 2. Гра проводиться після того, як діти на пізнавальних заняттях познайомилися з різними континентами Землі і народами, що їх населяють. Можна напередодні розглянути географічний атлас «Світ і чоловік» (М., 1987), главу «Земля і її жителі». Гру можна провести у вигляді розповіді про кругосвітню подорож на різні континенти і зустрічі з їх жителями. Подорож можна почати з Європи, в яку входить і частина нашої країни, Україна. Вихователь виставляє перед дітьми зображення людей різних рас: європейця, американського індійця, африканського негра, 1-2-х представників азіатських народів. Ігрове завдання: при описі зовнішнього вигляду людини тієї або іншої раси називати його ознаку складним прикметникам. Наприклад, вихователь розповідає, що більшість населення Африки — негри. У них чорна (або темна шкіра), вони ... (чорношкірі). Ігрові дії: показати на картинці зображення жителя того континенту, про який розповідає вихователь. Діти використовують наступні складні прикметники: червоношкірі, чорноволосі (індійці), жовтолиці, вузькоокі (китайці, японці), білошкірі (європейці).

 

Перегляди: 1581